Oktoober oli pudrukuu ja 10.oktoober oli rahvusvaheline pudrupäev. Sel sügisel tähistati esmakordselt Eestis pudrukuud toreda aktsiooniga, kus lapsed said koolides oma õpetaja juhendamisel ja terve klassiga nuputada ja katsetada oma retsepte teraviljadest.

Meie koolis osalesid lapsed kahes vanuserühmas 1.- 4. klassid ja 5.-8. klassid. Pudruprogrammi eesmärk oli tõsta laste teadlikkust tervislikust toidust, eriti teraviljatoitudest ning saada rohkem infot õigete toitumisvalikute ja toiduvalmistamise kohta.

pudrupudru 1

Teema sissejuhatuseks vaatasime slaidiprogrammi Eestis kasvatatavatest teraviljadest, tera ehitusest ja teraviljasaadustest. Rääkisime tervisliku toitumise põhitõdedest ja millisel olulisel kohal on teraviljasaadused toidupüramiidis.
Õpilased koostasid klassiga oma retseptid ja puder keedeti valmis õppeköögis kodunduse tunnis või kokkuleppel klassijuhatajate või aineõpetajatega ainetunnis. Retsepte oli erinevaid. Kasutati mannat, kaerahelbeid, riisihelbeid, mitmeviljahelbeid ja müslit. Mannapudrule lisati kõrvitsapüreed. Hautamise käigus lisati külmutatud marju, riivitud õunu, kakaod, pähklikreemi, šokolaadi ja kondenspiima. Serveerimisel pakuti juurde moosi, kondenspiima, värvilisi kummikomme, riivitud šokolaadi, värskeid või külmutatud puuvilju ning marju. Eriti huvitavaks tuunisid oma riisipudru kausid 8.a poisid ja tüdrukud.
Poisid ja tüdrukud töötasid ühiselt, pudrutund lõppes ühissöömisega. Järgi ei jäänud enamasti midagi. Kahju oli ainult kaheksanda b klassi poistest, kes ennast tunni lõpus siiski nälga jätsid ning poole seltskonnaga kodunduse ruumist lahkusid. Pudrukeetjad ning mõni julge veel maitsesid oma putru ning kiitsid! Enda valmistatud puder oli ilmselt maitsvam kui kodus tehtu.
Kõik pudrutunnis osalejad klassid said diplomi ja kiirpudru pakid. Rõõm jagatud tänust ei olnud arusaadav kuuenda b klassi noormeestele, kes pudruhelbeid laiali puistasid. Loodetavasti said ülejäänud pudrupakid sihtotstarbeliselt kasutatud.
Kiitus õpetajatele, kes oma klassidele selle võimaluse välja pakkusid ning aitäh abilistele, kes pudrukeetmisele appi tulid.
Programmi toetasid Eest Terviseamet, Eesti Peakokkade Ühendus, Eesti Toitumisnõustajate Ühendus. Pudrukuu algatajad firmad olid Veski Mati ja Herkules.

Kodunduse õpetaja Ruth Kaljund ja huvijuht Katre Saar